בחירות בפתח: בניית תכנית שיווקית לשנת 2019

עכשיו זה רשמי, הולכים לבחירות! זה הידיעה החדשותית המרעישה שהתפרסמה בימים האחרונים בכל מדורי החדשות וערוצי הטלוויזיה בישראל. בתאריך 9 באפריל נלך כולנו אל הקלפיות להצביע בבחירות לשנת 2019. מה הקשר לשיווק דיגיטלי? שנת 2019 עומדת בפתח והסיכומים לפעילות שלנו בשנת 2018 כבר החלו וכך גם התוכניות לשנה הבאה. בכל תוכנית שיווקית איכותית אנו צריכים להתייחס לשינויים הרלונטיים לסביבה בה אנו עוסקים. אם זה מבחינה חברתית, עונתית, כלכלית ועוד…ישנם שינויים רבים שיכולים להשפיע עלינו בתור מפרסמים/עסקים ואנו צריכים לתת עליהם את הדעת. כדי לבנות עסק משגשג ומצליח אנו בונים תוכנית שיווקית שנתית אשר בנויה על פי יעדים ומטרות שאנו מציבים לשנה הבאה ומחולקת בדרך כלל למשימות ולמדדי ביצוע מרכזיים (KPI) איתם נוכל למדוד האם הגענו ליעדים ולמטרות שהצבנו לעצמנו.

אם התחלתם (או שכבר סיימתם) לבנות תוכנית שיווקית לשנת 2019, הבחירות הקרובות הן משהו שהתוכנית שלכם לא יכולה להתעלם ואתם חייבים להתייחס לכך בהתאם! כדי לעזור לכם לעשות את ההחלטות הנכונות פניתי ל-4 משווקים מעולם הפרסום בישראל וביקשתי מהם לתת לכם את הטיפ הכי טוב שלהם לקראת עתיד הפעילות שלכם והבחירות שבדרך:

יואל דורון (בלוג) – תוכן שונה, בולט ומקורי

"ועכשיו יותר מתמיד תנו לי לנסות לנבא את העתיד- בחודשים הקרובים אתם תראו ערימות של פוסטים ותכנים סביב נושא הבחירות גם ממותגים ועסקים שאין ביניהם שום קשר. זה הזמן לבחור! טוסטר או טלויזיה. הצביעו והשפיעו איזו חולצה יותר יפה! איתנו הבחירה תיהיה הרבה יותר קלה, ועוד משפטים גנריים שראינו אלף פעם ונראה עוד מיליון. מצד אחד, סבבה, זה השיח עכשיו. כולם ממוקדים בחירות. מצד שני, אם כולם עושים את אותו הדבר, אז למה שגם אתם תעשו? להיות שונה, מקורי ובולט צריכה להיות שאיפה קבועה שלכם, ברור לכולנו. אבל הדבר הזה נכון במיוחד בתקופה הקרובה שהפיד הולך להתמלא בפוסטים שקשורים בצורה כזאת או אחרת לבחירות. איך תצליחו לבלוט דווקא בתקופה כזאת? תישארו ממוקדים בדרך שלכם. אל תתפתו ללכת לכיוונים הקלים של פוסטים סביב הנושא הזה (וזה הדבר שהכי קל בעולם לייצר) תהיו חדים במסרים שלכם, תשמרו על קו ברור ותדאגו לייצר תוכן מספיק מעניין שיבלוט בין פוסט בחירות אחד לשני. תנו לאחרים לעשות את אותו הדבר, ככה אתם תצליחו להתבלט. מתי בכל זאת יהיה נכון מחינתכם לעשות פוסט שקשור לבחירות? רק אם אתם חדים וראשוניים מספיק לייצר מהלך RTM לאותו הרגע."

יואל דורון – משווק דיגיטלי, איש תוכן וקמפיינים, בלוגר ובעל הפודקאסט ״קליקבילי״.

 

עירית פרנק (BUZZZ) – עומס גדול בפיד

"הבחירות יביאו איתן עלייה במחירי הפרסום וגם עומס גדול על הפיד. מה לעשות שגם בזמן הזה אתם צריכים להמשיך ולייצר מכירות ולקוחות. לכן יש להתחיל לעבוד על ״צביעת קהלים״ מעכשיו עבור קמפיינים של רימרקטיניג, הגדלת רשימת התפוצה במייל ואו בוואסטאפ או אס. אמ. אס. ולבחון פעילות שיווקית בערוצים דיגיטילים נוספים שיושפעו פחות מעליית המחירים, כגון גוגל אדס."

עירית פרנק – בעלת סוכנות Buzzz, קמה בבוקר בשביל המרות וישנה כפיות עם פיקסלים. אדמין בקבוצת "מקצועני שיווק בדיגיטל" ו"של מי המודעה הזו". מרצה על שיווק דיגיטלי ועבודה מול סוכנויות בבית ספר למנהל עסקים ע"ש ראקנטי שבאוניברסיטת תל אביב ובשנקר.

 

רוברט נחום (Topanda) – חיבור עולם התוכן

"תקופת הבחירות היא בדר"כ תקופה לא פשוטה לחברות המוכרות לשוק הלוקאלי. בדר"כ, עלויות הפרסום יכולות לעלות בנישות מסוימות מה שאומר שאותן חברות צריכות להתכונן לתקופה הזו מבעוד מועד. בכדי שאותן חברות יצליחו להתמודד עם המשוכה הזו, הן צריכות לחשוב כיצד הן מצליחות לקחת תכנים מעולמות הבחירות ולקשר אותם למוצר או לשירות אותו הם מציעים בצורה מתוחכמת. כך הן יוכלו מצד אחד לבדל את עצמן מהמתחרים ומצד שני להיות רלוונטיים לתקופה.

לדוגמא: בבחירות הקודמות היה ציטוט מוכר של בוג'י הרצוג שאמר "במצבי לחץ כאלו אין לי מה לעשות, אני הולך לישון". חברה המשווקת כריות יכולה לקחת את הציטוט הזה ולצאת עם קמפיין מיוחד בתקופת הבחירות."

רוברט נחום – מנכ"ל ומייסד חברת טופנדה, מומחה לשיווק אפליקציות (ASO) ואספן תקליטים.
 

שייקה (shay.ke) – טיפוח פעילות אורגנית

"בתקופת בחירות ישנו ריבוי מפרסמים ,וזה גורם למחירי הפרסום לעלות. לכן אני ממליץ לא להזניח את הערוץ האורגני באמצעות קבוצות הפייסבוק. כבר כיום דפי פייסבוק מותגים יכולים להצטרף לקבוצות ללא קשר לאחד המנהלים, וזו הזדמנות מצויינת לחשוף את המותג לקהל שונה. גם בקבוצות שלא ניתן להצטרף, ישנו כוח למסר אישי ואותנטי שמגיע מבעל עסק בינוני/קטן."

שייקה – מנהל קהילות ותוכן

 

רז חיים – שיווק דיגיטלי – פוש ברבעון ה-1?

"כולנו ציפינו לזה, ועדיין הבחירות הגיעו לרובנו בהפתעה. אם תכננתם להתחיל את שנת 2019 ואת הרבעון ה-1 של השנה בבדיקה של הדברים ובקצב איטי יחסית, תחשבו שנית. החודשים הקרובים הולכים להכנס למערכת בחירות אגרסיבית וזה הולך להשפיע על כל ערוצי המדיה השונים. חודש מרץ לדוגמה ככל הנראה יהיה החודש האינטנסיבי ביותר מבחינת גודל תקציבי הפרסום שמפלגות ישקיעו כדי להגיע אלינו ולהשפיע עלינו. שלא לדבר על השבוע הראשון של חודש אפריל ועד ליום הבחירות עצמו למעשה ב-9 לאפריל.
אז מה אפשר לעשות? פתחו את התכנית השיווקית שלכם וסמנו בצבע אדום ובכתב גדול את מועד הבחירות בישראל. אם בניתם כבר תכנית שיווקית לשנת 2019, בחנו את האסטרטגיה והשיטה שבחרתם לעבוד במהלך כל השנה ובמהלך הרבעון ה-1 ספציפית. האם שווה לכם להשקיע את אותו התקציב שאתם מתכננים להשקיע בחודש ממוצע בפרסום גם בחודש מרץ (שיא העומס)? נסו לתכנן את התוכנית השיווקית שלכם כך שהיעדים שתכנתתם להשיג במהלך כל הרבעון ה-1, יושגו כבר בחודשיים הראשונים של השנה. כך כל מה שתצליחו להשיג בחודש מרץ, יהיה רק בונוס 🙂
 
במקרה ההפוך, אם תכננתם להשקיע תקציב גדול באופן משמעותי ברבעון ה-1 של השנה בהשוואה לרבעון ה2-4, כדאי שתבחנו את הדברים שנית. במהלך תקופת הבחירות, המחירים בקמפיינים שיווקיים בזירה הדיגיטלית עולים לשמיים. מה זה אומר בפועל? זה אומר שיהיה לכם הרבה יותר קשה (יקר) להשיג את המטרות או היעדים שלכם, בהשוואה לשנה שעברה או בהשוואה לתכנון וליעדים שהצבתם לעצמכם."
 
רז חיים – שיווק דיגיטלי: ניהול רשתות חברתיות – פרסום ושיווק בפייסבוק ואינסטגרם.

אודות המחבר

שיווק דיגיטלי - ניהול רשתות חברתיות - פרסום ושיווק בפייסבוק ואינסטגרם. ליווי וייעוץ מלא לעסקים כולל בניית אסטרטגיה שיווקית מתאימה לזירה הדיגיטלית.